660 471 429

Dress code – z czym to się je?

2020-03-16
Dress code – z czym to się je?W życiu każdego z faceta miała miejsce bądź pojawi sytuacja, w której dostanie zaproszenie, a na nim oprócz typowych zwrotów grzecznościowych, ukaże się niezrozumiałe, dziwne, pierwszy-raz-widniejące-przed-oczami wyrażenie, dajmy na to: white tie. A Ty zastanawiasz się, jakie intencje miał nadawca, umieszczając to na zaproszeniu? Rzuć okiem na to, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

WHITE TIE

Możesz spotkać się też z cravate blanche. Pojawienie się na zaproszeniu takiego wyrażenia oznacza konieczność założenia na uroczystość fraka, białej kamizelki oraz muchy. Taki uroczysty strój wieczorowy obowiązuje najczęściej na imprezach o najbardziej formalnym charakterze, takich jak bale, charytatywne bankiety, wielkie premiery, czy też oficjalne spotkania dyplomatyczne. Ważny tip: frak nosisz zawsze odpięty! A jeśli Twoja kobieta miałaby problem z tym, jak stosownie ubrać się w takiej sytuacji, doradź jej założenie długiej sukni wieczorowej bez ramion. Uratujesz ją tym samym przed popełnieniem modowego faux pas, rycerzu!

BLACK TIE

… lub cravate noire. Taka wzmianka obliguje Cię do założenia czarnego smokingu i czarnej muszki. Pamiętaj, że prawdziwy dżentelmen nosi muszkę zawiązaną przez niego własnoręcznie. Na tak wystawnych bankietach, gdzie życzą sobie, byś ubrał się stosownie do tego, co sugeruje zaproszenie, założenie gotowej muchy ze sklepu, jest przyjmowane jako brak szacunku! Strzeż się przed popełnieniem tego błędu. Kolejna zasada: smokingu nie zakładaj przed 19:00! Panie w tym względzie mają trochę łatwiej, bo wystarczy, że przyodzieją suknię wieczorową bądź koktajlową, co do której nie ma rygorystycznych wymogów. PS James Bond to zawsze dobry wzór do  naśladowania.

SUMMER DINNER JACKET

Jeśli na Twoim zaproszeniu pojawi się taka wzmianka, to oznacza, że na przyjęcie powinieneś założyć smoking z białą marynarką. W krajach Ameryki Łacińskiej nikogo taka pozycja nie dziwi. Tam zakładanie jasnych ubrań jest wręcz wskazane, ze względu na gorrrrrący klimat. Jeśli wybierzesz się kiedyś do wspominanej przez nas kilka postów wcześniej Kolumbii i zaproszony zostaniesz na tamtejsze przyjęcie, zaskocz wszystkich swoją znajomością tamtejszych zwyczajów i załóż białą marynarkę! Jeśli jednak na zaproszeniu widnieć będzie zwrot Read sea rig, nie powinieneś zakładać marynarki. Jest to wyjątek, który możesz spotkać w krajach o wyjątkowo tropikalnym klimacie. Po raz kolejny Agent 007 powinien być Twoją inspiracją.

INFORMAL

To po prostu strój wizytowy, dzienny oraz wieczorowy, który oznacza obowiązek założenia czarnego bądź ciemnogranatowego garnituru oraz krawata.

BUSINESS SMART

Tym razem możesz założyć coś nieformalnego, choć niekoniecznie swobodnego. Najchętniej widziany będziesz w garniturze, ale w wyborze koszuli i krawata masz już większe pole do popisu.

BUSINESS CASUAL

Ta zasada oznacza połączenie wygody i swobody. Możesz założyć sztruksową, a nawet sportową marynarkę i koszule, do których nie dodasz krawatu.

A jeśli cenisz bycie sobą zawsze i w każdej sytuacji, sztywne reguły i zasady ograniczają Twoją buntowniczą naturę, pamiętaj, że pod garniturem/smokingiem, czy innym eleganckim business smartem i causalem, możesz mieć na sobie swoje ulubione #gacie (w najbardziej szalonych i neonowych kolorach i niecodziennych krojach, np. takie). Dobrze dobrana bielizna dopełni każdy strój, a Ty poczujesz się wyjątkowo!
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel