660 471 429

Nie zapominaj o przerwie, czyli Rest Day!

2020-03-16
Nie zapominaj o przerwie, czyli Rest Day!Każdy dobrze ułożony plan treningowy to nie tylko ćwiczenia, ale także odpoczynek. Rest day to pojęcie, które warto zapamiętać. Przerwa w wytężonych ćwiczeniach to prawo każdego aktywnego człowieka.

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez codziennego treningu, nigdy nie odpoczywasz, łatwo możesz przesadzić. Konieczny jest odpoczynek przynajmniej dwa dni w tygodniu. To „rest day„. Stanowi on elementarną część każdego programu treningowego. Dotyczy to zarówno amatorów, jak i zawodowych sportowców. Na dobry plan treningowy składają się: dieta, trening i odpoczynek. A każdy z nich łączy się ze sobą nierozerwalnie. Pominięcie elementu wypoczynku szybko się da się we znaki naszemu ciału.

Bez regeneracji systematyczny, intensywny trening i odpowiednie odżywianie nie dadzą odpowiedniego wyniku sportowego. Nie jest prawdą, że im więcej treningów, tym lepiej. Systematyczność to bardzo ważny element, ale bez odpowiedniej ilość odpoczynku, organizm odmówi współpracy. Brak równowagi pomiędzy regeneracją a treningiem niemal zawsze prowadzi do załamania, które odbija się na wynikach. Gdy najlżejszy trening staje się bardzo trudny do ukończenia, nie mijają bóle mięśni, stawów, następuje sztywność ciała, głębokie, trudne do pokonania zmęczenie, które pogłębia się z dnia na dzień, masz objawy przemęczenia. Brak odpoczynku jest jednym z największych błędów treningowych.

Dobra forma fizyczna to nie tylko wykonywanie treningów na wysokim poziomie, ale także umiejętność odnowy ciała i umysłu. Ci, którzy pamiętają o regeneracji, będą z sukcesem budować swoją formę.

Nie zniechęcamy do ciężkich treningów, lecz chcemy jedynie doradzić wam, byście wsłuchiwali się w sygnały pochodzące z waszego ciała i umiejętnie je interpretowali. Kiedy ciało jest odpowiednio zregenerowane, wzrasta poziom enzymów przyśpieszających spalanie tkanki tłuszczowej, natomiast mięśnie i ścięgna są bardziej sprężyste, obniża się poziom tkanki tłuszczowej w organizmie i zwiększa się wydolność serca.

Warto czasem odpuścić poranny trening i się wyspać albo też ominąć wieczorny wysiłek, by dać swoim mięśniom czas na odnowę. Warto być świadomym potrzeb własnego organizmu po to, by osiągnąć to, co chcieliśmy osiągnąć rozpoczynając pracę nad swoją formą.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel